O KOBIDO w pigułce

10 lutego 2024

Autor artykułu: mgr Agnieszka Pietrzyk

Spis treści

1. historia

2. etapy

3. kiedy warto

4. szczególne wskazania

5. na co nie zadziała

6. przeciwwskazania

7. chwilowe efekty pozabiegowe

8. częstotliwość

9. jakie kosmetyki

10. co w nauce piszczy, czyli najciekawsze badania naukowe

11. źródła

12. podsumowanie

Kobido – japoński lifting twarzy, masaż „bankietowy”, masaż odmładzający – w sieci znajdziesz wiele określeń, jednak tłumaczenie: „starożytna droga piękna” wydaje się najbardziej trafne. Kobido to proces, sztuka. Majestatyczne w swej formie kultywuje zewnętrzne i wewnętrzne piękno człowieka.

Historia

Historia masażu kobido sięga XIV wieku i tradycyjnej medycyny chińskiej. Za sprawą buddyjskich mnichów trafił najprawdopodobniej do Japonii , tam też zyskał popularność wśród arystokracji oraz przychylność ówczesnej cesarzowej. Z początku ekskluzywny, ograniczony w dostępności, mistrzowie przekazywali wybranym uczniom. Z czasem zaczęły powstawać Domy Kobido czyli tzw. Kobido-ya – miejsca kultywujące tradycyjne, rodzinne i indywidualne podejście do potrzeb klientów. W Europie kobido zawitało za sprawą mistrza Shogo Mochizuki, który swą wiedzę rozpowszechniał z początku w Stanach Zjednoczonych.

Etapy

Pamiętaj

Masaż kobido wykonywany precyzyjnie może budzić uczucie na granicy bólu. Wrażenie jest oczywiście subiektywne i abyś czuła się komfortowo masażysta powinien zatroszczyć się o dopasowany do Ciebie poziom nacisku. Po pierwszej wizycie twarz będzie lekko zaczerwieniona – to naturalne. Pomimo tego, po masażu, powinnaś czuć się zrelaksowana (niektórzy nawet zasypiają :)), a z każdym kolejnym razem poczujesz więcej i więcej błogości.

Kiedy jesteś w dobrych rękach, czujesz spokój i dbałość płynące z rąk masażysty.

KOBIDO

Kiedy warto

Inwestycja w masaż kobido zwróci się ze zdwojoną siłą, jeśli zależy Ci na:

I. profilaktyce przeciwzmarszczkowej

II. rozluźnieniu mięśni twarzy, szyi i żwaczy

III. głębokim relaksie

Po kilku sesjach doświadczysz również:

I. poprawy krążenie krwi i limfy (głębokie warstwy skóry będą dotlenione i odżywione, toksyny, zastoje, obrzęki wyeliminowane)

II. wizualnej poprawy owalu twarzy

III. gładszej cery

IV. zrównoważonej energii w ciele

V. przypływu energii, witalności i lekkości

Szczególne wskazania

I. bruksizm

II. zastoje limfatyczne

III. bóle głowy pochodzenia stresowego

IV. niewielkie zmarszczki i wiotczenie skóry

V. sztywność karku

VI. przewlekły stres i zmęczenie



Umów się na Wizytę
Zostaw wiadomość na booksy: MANU-KOBIDO
BON -5%



Na co nie zadziała

I. Botox (do 2-3 tyg.)

II. Wypełniacze twarzy (np. kwas hialuronowy, zabieg HIFU – niechirurgiczny lifting twarzy; do 3 mc.)

III. Nici PDO (do 6 mc.)

IV. Świeży makijaż permanentny

V. Ekstrakcje i stany ropne zębów

VI. Cera naczynkowa (dopasowujemy indywidualnie)

VII. Otarcia, rany twarzy

VIII.  Opryszczka, wysoka temperatura ciała, trądzik różowaty w fazie zaostrzenia, po zabiegach laserowych, po mezoterapii (stany zapalne organizmu)

IX. Terapie trądzikowe, np. retinolem (do 2 mc.)

Chwilowe efekty pozabiegowe

Wymienione poniżej przejściowe efekty są niegroźne. Wynikają z intensywnej stymulacji mięśni twarzy, dekoltu i karku. Utrzymują się do kilku godzin po masażu. Występują bardzo rzadko, jednak warto wspomnieć o chwilowych:

I. czerwonych plamach na skórze

II. zwiększonej wrażliwości skóry

III. obrzęku związanym z poprawą przepływu limfy

IV. delikatnej senność i spowolnionych reakcjach

V. trądziku (u osób z tendencją warto masować na oleju z rokitnika/czarnuszki o działaniu anti-acne)

Rozciągnięcie skóry to absolutny mit! Stymulowana skóra twarzy, szyi i dekoltu produkcje więcej kolagenu, co poprawia jej jędrność i elastyczność.

Częstotliwość

Pojedyncza sesja kobido to:

– zdrowszy koloryt skóry

– optyczne uniesienie tkanek

– rozluźnienie mięśni karku, żwaczy i twarzy

Seria 10 zabiegów raz w tygodniu to:

– spłycenie drobnych zmarszczek

– wymodelowanie owalu twarzy

– bardziej witalny wygląd

Pamiętając o filozofii kobido, która podkreśla, że najwyższe piękno pochodzi z doskonałej równowagi zdrowia fizycznego, emocjonalnego i duchowego, nie sposób zapomnieć o tym, co dzieje się poza ścianami gabinetu.

Zadbaj o pielęgnację cery, odpowiednie nawodnienie, dietę, ruch oraz wystarczającą ilość snu. Pracuj nad kultywowaniem spokoju i łagodności w życiu codziennym.

Dodatkowo raz na jakiś czas warto wykonać zabieg przypominający, aby trwale pobudzać wytwarzanie kolagenu i elastyny.

Jakie kosmetyki

Masaż kobido stymuluje komórki do bardziej efektywnego wchłaniania substancji odżywczych. To, jakich kosmetyków użyjemy ma kluczowe znaczenie. Stawiajmy na naturalne składniki, krótkie składy, znane źródła pochodzenia.

W trakcie masażu skóra jest bardziej chłonna, co warto wykorzystać do jej odżywienia. Co więcej kobido działa peelingująco – naskórek złuszcza się, skóra jest gotowa do dogłębnego oczyszczenia.

Typowe środki konserwujące stosowane w przemyśle kosmetycznym obejmują: metyloparaben, etyloparaben i propyloparaben oraz ich pochodne. Wyłączają one aktywność enzymów w ścianie bakteryjnej, aby zapobiec skażeniu grzybiczemu. Działanie to trwa nadal, gdy produkt przenika przez tkanki skóry, a następnie do krwioobiegu i ostatecznie zostaje w głównych narządach. Działanie konserwujące jest tak stabilne, że przez długi czas działa w ciele, ograniczając normalną aktywność enzymatyczną organizmu. Skąd to wiemy? Pokazały nam to wyniki sekcji zwłok. W ciałach poddanych badaniom znaleziono znaczne ilości pozostałości metylo-, etylo- i propyloparabenów. Publikacje na ten temat ukazały się na przykład w Household and Personal Products Industry Magazine i to już w 2002 r.

Co w nauce piszczy, czyli najciekawsze badania naukowe

Rosnąca popularność kobido wzbudziła zainteresowanie świata nauki. Pozytywne oceny masażu to nie tylko „marketing szeptany”. To nie tylko, lub aż tradycja. Skuteczność kobido potwierdzają naukowcy, o czym przekonasz się czytając najświeższy przegląd badań naukowych.

LATA 90.

Zacznijmy od pierwszych wzmianek dotyczących masaży twarzy. Lata 90. to naukowcy Iida i Noro, których celem było zbadanie korzyści dla cery. Analizie poddano 86 osób po 30 roku życia, których stan skóry wskazywał wiek wyższy, niż osoby badane deklarowały. Efektem serii masaży obejmujących twarz była znaczna poprawa elastyczności skóry.

Rok 1991 to badanie o holistycznym wpływie masażu twarzy na zdrowie człowieka. Dowiedziono, że praca manualna na twarzy przynosi korzyści w obszarach oddalonych od rejonów poddanych zabiegowi. Efekty te przenoszone są przez impulsy neuronalne poprawiające cyrkulację krwi. Rozszerzenie naczyń krwionośnych jest najprawdopodobniej powiązane z uwalnianiem substancji P.

WIEK XXI

Rok 2019 to eksperyment in vitro. Badano powiązanie stymulacji masażem fibroblastów z meridianami, czyli liniami energetycznymi charakterystycznymi dla akupresury. Masaż skierowany na specyficzne punkty akupresurowe zwiększył żywotność skóry twarzy przyczyniając się do zwiększonej ekspresji protein. Ostatnim etapem kobido jest właśnie akupresura (refleksoterapia).

Rok 2022 to niewielkie, ale obiecujące badanie opublikowane w czasopiśmie Skin Research & Technology. Sprawdzono wpływ kobido na uniesienie i ujędrnienie skóry twarzy. Wykorzystano zaawansowaną technologię tomografii komputerowej. Widoczne zmiany w uniesieniu poszczególnych rejonów twarzy zostały zanotowane.

Rok 2023 to badanie nad automasażem twarzy. Badanie przeprowadzono w Paryżu. Wśród 50 kobiet od 40 do 60 roku życia większość zauważyła znaczną poprawę jędrności skóry, rysy stały się łagodniejsze, a cera gładsza. Takie efekty osiągnięto po 2 tygodniach codziennego 3-minutowego automasażu twarzy.



Umów się na Wizytę
Zostaw wiadomość na booksy: MANU-KOBIDO
BON -5%



Podsumowanie

Temat kobido jest niezwykle ciekawy i obszerny, nie mniej, kulturę wschodu, z której się wywodzi, cechują w dużej mierze przekonania i tradycja, a nie twarde dowody naukowe. Potrzeba badań przeprowadzonych na większej grupie badawczej, jednakże już te niewielkie wzmianki dają poczucie pewności w świecie pełnym marketingowych zagrań branży beauty. Miejmy nadzieję, że kolejne analizy przyczynią się do rozwoju tej jakże prostej, a jednocześnie skutecznej formy pracy z ciałem, która holistycznie dba o zdrowie psychiczne, fizyczne i duchowe.

Życzę Ci, abyś trafił/a na wykwalifikowanego masażystę i cieszył/a się pięknem na zewnątrz i wewnątrz. A jeśli jesteś w Poznaniu, to zapraszam Cię serdecznie na solidne kobido w moim wykonaniu 🙂

Źródła

1. An analysis of the reduction of elasticity on the ageing of human skin and the recovering effect of a facial massage. Ida I, Noro K. Ergonomics 1995.

2. Connective tissue massage. Goats GC, Keir KA., Br J Sports Med 1991.

3. Effect of Pressure Stresses on Cell Viability and Protein Expression of Fascial Fibroblast. Bo Chen, Ying Jia, Jiangyan Xiong, Lei Chen, Minghong Luo, Weiyin Cheng, Yalin Wang, Feng Liu  , Sibu Ma, Iran J Biotechnol 2019.

4. Objective analysis of the effectiveness of facial massage using breakthrough computed tomographic technology: A preliminary pilot study. Itsuko Okuda, Mizuho Takeda, Masahiro Taira, Toyoaki Kobayashi, Ken Inomata, Naoki Yoshioka, Skin Res Technol. 2022.

5. The objective and subjective impact of a daily self-massage on visible signs of stress on the skin and emotional well-being. Frederic Flament, Aurelie Maudet, Muriel Bayer-Vanmoen, International Yournal of Cosmetic Science 2023.